| Hosta | Mini Skirt |
| Status | registered |
| Originator(s) | Walters Gardens 2013 |
| Origin | 'Mighty Mouse' sport |
| Size category | mini |
| Plant height x width | 18x35 cm (7x14 in.) |
| Leaf length x width | 5x5 cm (2x2 in.) |
| Vein pairs | 8-9 |
| Leaf color | blue-green,creamy white edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | very wavy |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 30 cm (12 in.) |
| Flower | lavender,bell |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | no |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | PP26743 |
| Info | PP26743. This sport of 'Mighty Mouse' has blue-green leaves circled by a wide, creamy-yellow edge that has big, loopy waves. The wavy edges give the thick leaves a twist, making for a dense clump that is a bit rowdy. A fun, flirty addition to the mouse family. Wide creamy margin on small, round, wavy leaf with heavy substance, forming a short mound. |
| Sports | 'Mini Sail' sport/yy |
| Progeny | |