| Hosta | Monster Ears |
| Status | registered |
| Originator(s) | Gerard Heemskerk 2014 |
| Origin | 'Sunset Grooves' sport |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 35x50 cm (14x20 in.) |
| Leaf length x width | 16x12 cm (6x5 in.) |
| Vein pairs | 7 |
| Leaf color | green |
| Variegation | |
| Leaf | very shiny, very cupped |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 50 cm (20 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | 6 cm (2.4 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | no |
| Pod | |
| Ploidy | 4-4-4 suggested |
| Patents | |
| Info | This is NOT a member of the mouse family. Its actually a sport from 'Sunset Grooves'. Very round and very thick green leaves that resemble a "mouse ears" but are much larger. Lavender flowers. |
| Sports | |
| Progeny | |