| Hosta | Mr Mister |
| Status | registered |
| Originator(s) | Luke Schmidt 2022 |
| Origin | unknown |
| Size category | |
| Plant height x width | 70x105 cm (28x41 in.) |
| Leaf length x width | 30x18 cm (12x7 in.) |
| Vein pairs | 9 |
| Leaf color | |
| Variegation | streaked, unstable |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 135 cm (53 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | ='Mr. Mister'. Season long misting of yellow dots and occasional streaks against solid green leaves. |
| Sports | |
| Progeny | |