| Hosta | Peter Ruh |
| Status | registered |
| Originator(s) | Mark Zilis 2003 |
| Origin | 'Paul's Glory' sport |
| Size category | large |
| Plant height x width | 60x130 cm (24x51 in.) |
| Leaf length x width | 25x20 cm (10x8 in.) |
| Vein pairs | 10-12 |
| Leaf color | dark green,(chartreuse>golden yellow) edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | corrugated |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 100 cm (39 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Reverse form of 'Paul's Glory'. Offered by Jean and Janet in honor of Pete's 80th Birthday. A medium/large-sized mounding plant (24" high by 50") with wide leaves: 9" long by 7" wide; blue-green center with a margin chartreuse early, changing to gold or creamy yellow with good substance. Pale lavender flowers open from mid-July into early August on 40" scapes. A good garden companion for 'Paul's Glory'. |
| Sports | |
| Progeny | |