| Hosta | Quill |
| Status | registered |
| Originator(s) | Roy Herold 1996/AHS/Walek 2009 |
| Origin | pycnophylla x yingeri |
| Size category | small - medium |
| Plant height x width | 28x76 cm (11x30 in.) |
| Leaf length x width | 11x3 cm (4x1 in.) |
| Vein pairs | 4 |
| Leaf color | green |
| Variegation | |
| Leaf | twisted, wavy, lanceolate |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 50 cm (20 in.) |
| Flower | deep purple |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | August |
| Fertile | no |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Straight, narrow, slightly wavy green leaves with white backs make a dense feathery mound. Spidery flowers on thin, wiry scapes. As the last flower fades, it puts out a small new scape from the top of the old one. Narrow wavy green leaves form a dense feathery mound; lavender flowers. Grown here in quite a bit of sun and has proven to be quite vigorous. |
| Sports | |
| Progeny | 'Bohemia Quill Bill' seedling 'Lemon Love Note' seedling |