| Hosta | Rachel |
![]()
|
| Status | registered |
![]()
|
| Originator(s) | Kuk's Forest/Bob Kuk 2005 |
![]()
|
| Origin | 'Heartache' x ventricosa |
![]()
|
| Size category | |
![]()
|
| Plant height x width | 50x85 cm (20x33 in.) |
![]()
|
| Leaf length x width | 23x20 cm (9x8 in.) |
![]()
|
| Vein pairs | 10 |
![]()
|
| Leaf color | dark green,golden yellow edge |
![]()
|
| Variegation | edge |
![]()
|
| Leaf | corrugated |
![]()
|
| Petiole | |
![]()
|
| Scape | green |
![]()
|
| Scape height | 65 cm (26 in.) |
![]()
|
| Flower | deep purple,bell |
![]()
|
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
![]()
|
| Fragrant | |
![]()
|
| Flowering period | July - August |
![]()
|
| Fertile | yes |
![]()
|
| Pod | green |
![]()
|
| Ploidy | |
![]()
|
| Patents | |
![]()
|
| Info | Outstanding color contrast with dark purple flowers, large, plump seed pods. |
![]()
|
| Sports | 'Leona' sport/yy |
![]()
|
| Progeny | |
![]()
|