| Hosta | Reptilian |
| Status | registered |
| Originator(s) | Rick Sawyer/AHS/G. Alley 2019 |
| Origin | unknown |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 45x95 cm (18x37 in.) |
| Leaf length x width | 15x13 cm (6x5 in.) |
| Vein pairs | 10-11 |
| Leaf color | blue-green |
| Variegation | |
| Leaf | thick, corrugated, a bit folded |
| Petiole | red base |
| Scape | blue-green |
| Scape height | 75 cm (30 in.) |
| Flower | light lavender |
| Flower length | 4 cm (1.6 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | ='Reptillian'. Lots of character this one, combining cupping and a piecrust edge and red leave petioles and flower stems! Unusual blue leaf that is puckered and cupped and also has a piecrust edge. And if all that isn't enough, it has red petioles and flower stems topped with light lavender flowers |
| Sports | |
| Progeny | 'Dancing Lizard' = "'Flash Dance' F1" x PP 'Dang Awesome' seedling 'Dark Knight' seedling 'Echoes' = PP x 'Elvis Lives' 'Faux Bleu Pour Deux' seedling 'Ice Prancer' seedling 'Illiad' = 'Painted Blueberry' x PP 'Kwick, Kwik, Quick, Mabel' seedling 'Shimmers in the Moonlight' seedling 'Valley's Space Cowboy' = PP x 'Valley's Vanilla Sticks' 'Vincent Nale' seedling 'Vinnie' seedling |