| Hosta | Smooth Sailing |
![]()
|
| Status | registered |
![]()
|
| Originator(s) | Ed Elslager 2002 |
![]()
|
| Origin | 'Fascination' x 'Daybreak' |
![]()
|
| Size category | large |
![]()
|
| Plant height x width | 61x114 cm (24x45 in.) |
![]()
|
| Leaf length x width | 34x18 cm (13x7 in.) |
![]()
|
| Vein pairs | 14-15 |
![]()
|
| Leaf color | golden yellow,dark green edge |
![]()
|
| Variegation | medio |
![]()
|
| Leaf | |
![]()
|
| Petiole | |
![]()
|
| Scape | |
![]()
|
| Scape height | 90 cm (35 in.) |
![]()
|
| Flower | lavender |
![]()
|
| Flower length | |
![]()
|
| Fragrant | |
![]()
|
| Flowering period | July |
![]()
|
| Fertile | |
![]()
|
| Pod | |
![]()
|
| Ploidy | |
![]()
|
| Patents | |
![]()
|
| Info | Large mound of deeply veined, gold-centered foliage that has the look of a H. montana. |
![]()
|
| Sports | |
![]()
|
| Progeny | |
![]()
|