| Hosta | Spinach Soufflé |
| Status | registered |
| Originator(s) | Bob Solberg 2006 |
| Origin | 'Garden Treasure' sport |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 35x75 cm (14x30 in.) |
| Leaf length x width | 20x20 cm (8x8 in.) |
| Vein pairs | 10-11 |
| Leaf color | blue-green,golden yellow edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | heavy, folded, corrugated |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 45 cm (18 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | 4 cm (1.6 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | 4-2-2 |
| Patents | |
| Info | Tetraploid sport of 'Garden Treasure'. Has very round bright green leaves framed with a wide yellow border. Will not get as tall as its parent but has tremendous substance. Topped with pale lavender flowers on thick scapes. |
| Sports | |
| Progeny | |