| Hosta | Star Power |
| Status | registered |
| Originator(s) | Doug & Mardy Beilstein 2009 |
| Origin | 'Komodo Dragon' x 'Super Bowl' |
| Size category | medium - large |
| Plant height x width | 50x120 cm (20x47 in.) |
| Leaf length x width | 36x25 cm (14x10 in.) |
| Vein pairs | 15 |
| Leaf color | golden yellow |
| Variegation | |
| Leaf | corrugated, a bit folded |
| Petiole | |
| Scape | light gold |
| Scape height | 80 cm (31 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Looking for an impressive upright yellow hosta with large heart-shaped leaves that are ruffled and somewhat puckered? This one from great parentage has good color and a sturdy stance that will brighten up any shady corner. It has lavender flowers in June and is fertile. Mardy named this hosta for her sorority. |
| Sports | |
| Progeny | |