| Hosta | Star Wars |
| Status | not registered |
| Originator(s) | Bob Balitewicz |
| Origin | 'Captain America' sport |
| Size category | |
| Plant height x width | 50x130 cm (20x51 in.) |
| Leaf length x width | 30x25 cm (12x10 in.) |
| Vein pairs | |
| Leaf color | creamy yellow,(blue-green>dark green) edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 60 cm (24 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | From "a galaxy far far away", comes this striking sport of 'Captain America'. Developed by Bob Balitewicz of Westville, IN. |
| Sports | 'Skywalker' sport/gg |
| Progeny | |