| Hosta | Stargate |
| Status | not registered |
| Originator(s) | Van Wade |
| Origin | 'Flower Power' sport |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 60x125 cm (24x49 in.) |
| Leaf length x width | 30x23 cm (12x9 in.) |
| Vein pairs | |
| Leaf color | green,streaked,yellow,pale green |
| Variegation | streaked |
| Leaf | good |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 120 cm (47 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | slightly |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | limited/difficult |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Like its mother plant, becomes a large, semi-upright mound of foliage and produces fragant pale lavender flowers in mid-summer on tall scapes. Gorgeous sport of H. 'Flower Power'. Upright gray-green leaves sport a misty and streaked white and green center. In August comes FRAGRANT lavender flowers. Attractive and really stands out! |
| Sports | 'Shooting Star' sport/yg |
| Progeny | |