| Hosta | Stormy Seas |
| Status | registered |
| Originator(s) | Mark Zilis 2004 |
| Origin | 'Frances Williams' x ('Marilyn' x 'Tardiflora') |
| Size category | |
| Plant height x width | 65x130 cm (26x51 in.) |
| Leaf length x width | 27x19 cm (11x7 in.) |
| Vein pairs | |
| Leaf color | blue-green |
| Variegation | |
| Leaf | thick, corrugated, unruly |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 75 cm (30 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | limited/difficult |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Selected for its unruly habit and outstanding color. Differs from its H. sieboldiana parent its flowering habits and foliage size. |
| Sports | |
| Progeny | |