| Hosta | Sum and Subtle |
| Status | registered |
| Originator(s) | Mark Zilis 2009 |
| Origin | 'Sum and Substance' sport |
| Size category | large |
| Plant height x width | 56x102 cm (22x40 in.) |
| Leaf length x width | 30x25 cm (12x10 in.) |
| Vein pairs | 13-14 |
| Leaf color | golden yellow,(chartreuse>green) edge |
| Variegation | medio |
| Leaf | thick, wavy |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 100 cm (39 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | 3-3-3 |
| Patents | |
| Info | Subtle variegation pattern, sport of 'Sum and Substance' developed by Q & Z Nursery. Probably will reach greater than listed dimensions over time. Foliage colors intensify with exposure to bright light. |
| Sports | |
| Progeny | |