| Hosta | Sutter's Mill |
| Status | registered |
| Originator(s) | Bob Balitewicz/AHS/G. Alley 2020 |
| Origin | 'High Noon' x 'Big John' |
| Size category | very large |
| Plant height x width | 75x180 cm (30x71 in.) |
| Leaf length x width | 36x25 cm (14x10 in.) |
| Vein pairs | 15-17 |
| Leaf color | golden yellow |
| Variegation | lutescent |
| Leaf | good, corrugated, a bit cupped |
| Petiole | |
| Scape | pale green |
| Scape height | 85 cm (33 in.) |
| Flower | pale lavender,striped |
| Flower length | 6.5 cm (2.6 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Described as being a gold-leaved version of 'Big John'. Gold-leaved version of 'Big John'. 30" high plant with 14" long by 10" wide; bright gold; good substance; moderately corrugated leaves.pale lavender flowers |
| Sports | 'California Gold Rush' sport/yg 'Sacramento' sport/gy |
| Progeny | 'Big Red' = 'One Man's Treasure' x PP 'Bodice Ripper' = (x 'Bywood Canna') x PP 'Indiana Bob' = 'Amos' x PP 'Sunflower Smiles' = 'Cutting Edge' x PP 'Wicked Brain Freeze' = (('Pretty One' x 'Big John') x 'T Rex') x PP |