| Hosta | Sweet Susan |
| Status | registered |
| Originator(s) | Frances Williams 1958/Connie Williams 1986 |
| Origin | sieboldii x plantaginea |
| Size category | medium - large |
| Plant height x width | 60x130 cm (24x51 in.) |
| Leaf length x width | 26x16 cm (10x6 in.) |
| Vein pairs | 8-9 |
| Leaf color | green |
| Variegation | |
| Leaf | cordate, flat |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 100 cm (39 in.) |
| Flower | lavender,funnel |
| Flower length | |
| Fragrant | fragrant |
| Flowering period | August - September |
| Fertile | limited/difficult |
| Pod | |
| Ploidy | 2-2-2 |
| Patents | |
| Info | ='FRW #1383'. Cross of 1958, introduced 1966. Early fragrant hybrid. Medium green cordate leaves. Lavender flowers. Fragrant. Leaves are medium green, glossy and smooth; fragrant pale lavender flowers. A cross of H. plantaginea and H. lancifolia. Medium sized plant with glossy green foliage. Lavender-pink flowers are very fragrant. |
| Sports | 'Allegiance' sport/gc 'Heaven and Earth' sport/wg 'Miss Missey' sport/op 'Sienna Susan' sport/gc 'Sweet Serenity' sport/ 'Sweet Susan - variegated' sport/gy 'Sweet Susan streaked' sport/os |
| Progeny | 'Granny's Rouge' = PP x 'Hirao Majesty' 'Purple Essence' = PP x rupifraga 'Sunny Delight' = PP x 'Tokudama Aureonebulosa' 'Sweet Sunshine' = PP x 'Tokudama Aureonebulosa' |