| Hosta | Tarantella |
| Status | registered |
| Originator(s) | Gerhard & Renate Ragus 2020 |
| Origin | 'Dancing Mouse' seedling |
| Size category | |
| Plant height x width | 35x70 cm (14x28 in.) |
| Leaf length x width | 20x10 cm (8x4 in.) |
| Vein pairs | 9 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf | a bit cupped |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 60 cm (24 in.) |
| Flower | pale purple |
| Flower length | 4 cm (1.6 in.) |
| Fragrant | N |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Nice combination of leaves and very strong upright flower stems with numerous large flowers. Unexpected shape considering the pod parent. Large seedpods. |
| Sports | |
| Progeny | |