| Hosta | Valley's Love Birds |
| Status | registered |
| Originator(s) | Jeroen Linneman 2015 |
| Origin | (x pycnophylla) seedling |
| Size category | small - medium |
| Plant height x width | 20x26 cm (8x10 in.) |
| Leaf length x width | 15x8 cm (6x3 in.) |
| Vein pairs | 7 |
| Leaf color | yellow |
| Variegation | |
| Leaf | a bit twisted, very wavy, corrugated |
| Petiole | |
| Scape | red |
| Scape height | 40 cm (16 in.) |
| Flower | deep purple |
| Flower length | 2.5 cm (1 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | This hosta has all what you want in a hosta, just look and get happy! Yellow, slightly wavy and corrugated leaves with a rippled margin. Held on deep red petioles. Hosta 'Valley's Love Birds' has canary-yellow leaves that are long, pointed, and edged with intense, tightly spaced ruffles. The leaves occasionally turn up along the edge, giving the leaves a twist as if they are about to take flight. |
| Sports | |
| Progeny | |