| Hosta | Wiggles and Squiggles |
![]()
|
| Status | registered |
![]()
|
| Originator(s) | Hans Hansen/Walters Gardens 2019 |
![]()
|
| Origin | 'Atom Smasher' x 'Joy Ride' |
![]()
|
| Size category | |
![]()
|
| Plant height x width | 23x95 cm (9x37 in.) |
![]()
|
| Leaf length x width | 15x5 cm (6x2 in.) |
![]()
|
| Vein pairs | 4-5 |
![]()
|
| Leaf color | yellow |
![]()
|
| Variegation | |
![]()
|
| Leaf | very wavy |
![]()
|
| Petiole | |
![]()
|
| Scape | yellow |
![]()
|
| Scape height | 85 cm (33 in.) |
![]()
|
| Flower | purple,striped |
![]()
|
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
![]()
|
| Fragrant | |
![]()
|
| Flowering period | August - September |
![]()
|
| Fertile | yes |
![]()
|
| Pod | |
![]()
|
| Ploidy | |
![]()
|
| Patents | |
![]()
|
| Info | Low growing habit, rippled margins and unusual yellow leaf color. |
![]()
|
| Sports | |
![]()
|
| Progeny | |
![]()
|