| Hosta | Wonderland |
| Status | registered |
| Originator(s) | Alex Malloy 2005 |
| Origin | 'Magic Colors' sport |
| Size category | small |
| Plant height x width | 19x50 cm (7x20 in.) |
| Leaf length x width | 11x8 cm (4x3 in.) |
| Vein pairs | 7 |
| Leaf color | green,(chartreuse>golden yellow) edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | heavy, very shiny, ovate |
| Petiole | green |
| Scape | green |
| Scape height | 23 cm (9 in.) |
| Flower | purple,tubular |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Small, heavy substance, cream edge with greenish streaks. |
| Sports | |
| Progeny | |