| Hosta | Wu-La-La |
| Status | registered |
| Originator(s) | Hans Hansen/Walters Gardens 2020 |
| Origin | 'Empress Wu' sport |
| Size category | very large |
| Plant height x width | 75x170 cm (30x67 in.) |
| Leaf length x width | 38x31 cm (15x12 in.) |
| Vein pairs | 15 |
| Leaf color | blue-green,green edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | a bit corrugated |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 120 cm (47 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | PP 31,309 |
| Info | PP 31,309 CPBRAF. SHADOWLAND® Collection. This sport of 'Empress Wu' takes the size and presence of the massively popular hosta and takes it to the next level with an attractive margin. Blue-green leaves have striking apple-green margins, as well as good substance. |
| Sports | |
| Progeny | |