| Hosta | Peacock Strut |
| Status | registered |
| Originator(s) | Wyatt Lefever/Bob Solberg 2005 |
| Origin | 'Riptide' seedling |
| Size category | medium - large |
| Plant height x width | 60x90 cm (24x35 in.) |
| Leaf length x width | 9x6 cm (4x2 in.) |
| Vein pairs | 9 |
| Leaf color | blue-gray |
| Variegation | |
| Leaf | very folded |
| Petiole | purple |
| Scape | purple |
| Scape height | 95 cm (37 in.) |
| Flower | lavender,tubular |
| Flower length | 4.5 cm (1.8 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | The blue-gray foliage proudly sits high above upright, rich purple petioles like peacock feathers. A medium to large clump perfect for a large container or that special accent spot in the garden. Lavender flowers on purple scapes in July. This hosta is what everyone wants in a purple-petioled plant. |
| Sports | |
| Progeny | |