| Hosta | Alex |
| Status | registered |
| Originator(s) | Butch Graves 2008 |
| Origin | 'Dorothy Benedict' x 'Elatior' |
| Size category | |
| Plant height x width | 28x53 cm (11x21 in.) |
| Leaf length x width | 20x13 cm (8x5 in.) |
| Vein pairs | 12-13 |
| Leaf color | green,yellow edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 100 cm (39 in.) |
| Flower | white,tubular |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Color looks good well into October. |
| Sports | |
| Progeny | |