| Hosta | Allegheny River |
| Status | registered |
| Originator(s) | Alex Malloy 2005 |
| Origin | 'Tenryu' seedling |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 46x84 cm (18x33 in.) |
| Leaf length x width | 17x10 cm (7x4 in.) |
| Vein pairs | 9 |
| Leaf color | green |
| Variegation | |
| Leaf | a bit rippled, wavy, puckered |
| Petiole | purple |
| Scape | |
| Scape height | 55 cm (22 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | August - September |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Red extends into the back of the leaf. |
| Sports | |
| Progeny | |