| Hosta | Astral Bliss |
| Status | registered |
| Originator(s) | Don Dean 2009 |
| Origin | 'Cutting Edge' seedling |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 30x65 cm (12x26 in.) |
| Leaf length x width | 21x8 cm (8x3 in.) |
| Vein pairs | 7 |
| Leaf color | blue-green |
| Variegation | |
| Leaf | a bit twisted, folded, wavy, lanceolate |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 65 cm (26 in.) |
| Flower | lavender |
| Flower length | 3 cm (1.2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | August |
| Fertile | yes |
| Pod | blue-green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Very intense blue-green leaves are held upright and create a low mound (12") with lots of "flare". The pointed leaves arrange themselves in a layered star pattern and are folded and wavy. Blue color is reminiscent of a clear star lit summer night and holds late into the season on both sides of the thick leaves. Lavender flowers in August on well proportioned scapes complete the picture. |
| Sports | |
| Progeny | 'Best Friend' = PP x 'Purple Verticulated Elf' 'Billie Holiday' = 'Curly Fries' x PP 'Country River Rapids' = ((x 'Swoosh') x 'High Kicker') x PP 'Hearts in Motion' = PP x ('Candy Dish' x 'Subterranean Pool') 'Leather and Lace' = (('Liberty Bell' x ('Urajiro Hachijo' x pycnophylla)) x 'Ebony Spires') x PP 'River Dance' = ('Grand Slam' x'Party Favor') x PP 'Silver Tongued Devil' = PP x 'Purple Verticulated Elf' |