| Hosta | Autumn Frost |
| Status | registered |
| Originator(s) | Walters Gardens/Hans Hansen 2009 |
| Origin | 'First Frost' sport |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 50x70 cm (20x28 in.) |
| Leaf length x width | 15x10 cm (6x4 in.) |
| Vein pairs | 6-8 |
| Leaf color | blue-green,(yellow>creamy white) edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | 7.5 cm (3 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | PP23224,PBR4946 |
| Info | PP23224. SHADOWLAND® Collection. Wide margined sport of 'First Frost'. 'First Frost' equivalent of 'Great Escape'/'Blue Ivory'. It is a showier version of 'First Frost' displaying extra wide margins. The leaves emerge frosty blue with a bright yellow margin that lightens to creamy white during the summer. It forms a medium sized mound topped with light lavender flowers in mid to late summer. Excellent substance. |
| Sports | |
| Progeny | |