| Hosta | Beryl Black |
| Status | registered |
| Originator(s) | Gerry Hicks 2011 |
| Origin | 'Krossa Regal' seedling |
| Size category | |
| Plant height x width | 35x55 cm (14x22 in.) |
| Leaf length x width | 13x8 cm (5x3 in.) |
| Vein pairs | 6-7 |
| Leaf color | green |
| Variegation | |
| Leaf | a bit rippled, a bit wavy |
| Petiole | |
| Scape | dark green |
| Scape height | 85 cm (33 in.) |
| Flower | pale purple,bell |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | |
| Sports | |
| Progeny | |