| Hosta | Blond Bombshell |
![]()
|
| Status | registered |
![]()
|
| Originator(s) | Monty & Julie Carlson 2021 |
![]()
|
| Origin | 'Bright Lights' x 'Lakeside Delight' |
![]()
|
| Size category | large |
![]()
|
| Plant height x width | 64x122 cm (25x48 in.) |
![]()
|
| Leaf length x width | 38x25 cm (15x10 in.) |
![]()
|
| Vein pairs | 13 |
![]()
|
| Leaf color | |
![]()
|
| Variegation | |
![]()
|
| Leaf | corrugated |
![]()
|
| Petiole | |
![]()
|
| Scape | green |
![]()
|
| Scape height | 64 cm (25 in.) |
![]()
|
| Flower | |
![]()
|
| Flower length | |
![]()
|
| Fragrant | |
![]()
|
| Flowering period | |
![]()
|
| Fertile | |
![]()
|
| Pod | |
![]()
|
| Ploidy | |
![]()
|
| Patents | |
![]()
|
| Info | Big yellow leaves that get darker yellow through the season are crinkled and puckered with ruffled edges and a waxy sheen on both front and back. |
![]()
|
| Sports | |
![]()
|
| Progeny | 'Eiger' = ('Komodo Dragon' x 'Jade Cascade') x PP |
![]()
|