| Hosta | Citratini |
| Status | registered |
| Originator(s) | Mark Zilis/Mary Beth Vanous 2009 |
| Origin | 'Shining Tot' x 'Gold Regal' |
| Size category | small |
| Plant height x width | 20x50 cm (8x20 in.) |
| Leaf length x width | 9x6 cm (4x2 in.) |
| Vein pairs | 7 |
| Leaf color | golden yellow>green |
| Variegation | |
| Leaf | good, shiny, a bit wavy |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 40 cm (16 in.) |
| Flower | pal epurple |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | 'Citratini' comes out of a slightly different cross than most other members of the "TINI" series, i.e., 'Shining Tot' x 'Gold Regal'. Great for container gardening and mini-small collections. |
| Sports | |
| Progeny | |