| Hosta | Country River Rapids |
| Status | registered |
| Originator(s) | Don Dean 2020 |
| Origin | ((x 'Swoosh') x 'High Kicker') x 'Astral Bliss' |
| Size category | |
| Plant height x width | 43x80 cm (17x31 in.) |
| Leaf length x width | 15x12 cm (6x5 in.) |
| Vein pairs | 8 |
| Leaf color | |
| Variegation | edge |
| Leaf | a bit twisted&folded, corrugated, very wavywithdownwardcurlingtips |
| Petiole | |
| Scape | lightly speckled burgundy |
| Scape height | 60 cm (24 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Fragrant | N |
| Flowering period | August - September |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Wavy blue green leaves with variable width margins. Blue holds late into the season. |
| Sports | |
| Progeny | |