| Hosta | Dipsy Doodle |
![]()
|
| Status | registered |
![]()
|
| Originator(s) | Ed Elslager 2000 |
![]()
|
| Origin | 'William Lachman' seedling |
![]()
|
| Size category | small |
![]()
|
| Plant height x width | 23x38 cm (9x15 in.) |
![]()
|
| Leaf length x width | 14x6 cm (6x2 in.) |
![]()
|
| Vein pairs | 5 |
![]()
|
| Leaf color | green,streaked,white,greenish-yellow,cream edge |
![]()
|
| Variegation | streaked, unstable |
![]()
|
| Leaf | wavy, twisted, cupped, lance-shape |
![]()
|
| Petiole | streaked |
![]()
|
| Scape | streaked |
![]()
|
| Scape height | 60 cm (24 in.) |
![]()
|
| Flower | pale lavender,tubular |
![]()
|
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
![]()
|
| Fragrant | |
![]()
|
| Flowering period | July - August |
![]()
|
| Fertile | |
![]()
|
| Pod | green |
![]()
|
| Ploidy | |
![]()
|
| Patents | |
![]()
|
| Info | |
![]()
|
| Sports | |
![]()
|
| Progeny | |
![]()
|