| Hosta | Ellie Bee |
| Status | registered |
| Originator(s) | Ellie Spingarn/Pete Ruh 1996 |
| Origin | 'Nakaimo' selfed |
| Size category | mini - small |
| Plant height x width | 15x40 cm (6x16 in.) |
| Leaf length x width | 10x5 cm (4x2 in.) |
| Vein pairs | 4-5 |
| Leaf color | yellow |
| Variegation | |
| Leaf | a bit wavy, lanceolate |
| Petiole | |
| Scape | greenish |
| Scape height | 35 cm (14 in.) |
| Flower | pale lavender,tubular |
| Flower length | 2 cm (0.8 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | (Ellie B). Compact yellow plant with lavender flowers in late July. Good multiplier. Small, little known plant, yellow leaves, beautiful lavendar flowers late July. A neat compact grower, good multiplier. |
| Sports | |
| Progeny | |