| Hosta | Gay Nineties |
| Status | registered |
| Originator(s) | Belle Gardens 1994 |
| Origin | 'William Lachman' x montana |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 28x55 cm (11x22 in.) |
| Leaf length x width | 12x9 cm (5x4 in.) |
| Vein pairs | 10 |
| Leaf color | dark green,creamy white edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | heavy, a bit wavy, ovate |
| Petiole | |
| Scape | dark green |
| Scape height | 60 cm (24 in.) |
| Flower | lavender,tubular |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | |
| Sports | |
| Progeny | |