| Hosta | Geronimo |
| Status | not registered |
| Originator(s) | Van Wade 2012 |
| Origin | montana 'Aureomarginata' x 'Sea Drift' |
| Size category | very large |
| Plant height x width | 60x150 cm (24x59 in.) |
| Leaf length x width | 40x25 cm (16x10 in.) |
| Vein pairs | 14 |
| Leaf color | green,cream edge |
| Variegation | |
| Leaf | rippled |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 100 cm (39 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Part of the Indian tribe series. A Van Wade hybrid of Hosta montana 'Aureomarginata' x 'Sea Drift'. Tremendous show of white flowers in early summer. |
| Sports | |
| Progeny | |