| Hosta | Hearts in Motion |
![]()
|
| Status | registered |
![]()
|
| Originator(s) | Don Dean/Kevin Walek 2016 |
![]()
|
| Origin | 'Astral Bliss' x ('Candy Dish' x 'Subterranean Pool') |
![]()
|
| Size category | |
![]()
|
| Plant height x width | 38x105 cm (15x41 in.) |
![]()
|
| Leaf length x width | 28x13 cm (11x5 in.) |
![]()
|
| Vein pairs | 8-9 |
![]()
|
| Leaf color | blue-green |
![]()
|
| Variegation | |
![]()
|
| Leaf | a bit rippled margin, twisted, a bit folded, very wavy |
![]()
|
| Petiole | |
![]()
|
| Scape | green |
![]()
|
| Scape height | 55 cm (22 in.) |
![]()
|
| Flower | pale lavender,twisted,three-pronged |
![]()
|
| Flower length | 1.5 cm (0.6 in.) |
![]()
|
| Fragrant | |
![]()
|
| Flowering period | July - August |
![]()
|
| Fertile | no |
![]()
|
| Pod | |
![]()
|
| Ploidy | |
![]()
|
| Patents | |
![]()
|
| Info | Wavy, twisted, slightly blue-green foliage with twisted, three-petaled, heart-shaped blooms. |
![]()
|
| Sports | |
![]()
|
| Progeny | |
![]()
|