| Hosta | Hearts on Fire |
| Status | registered |
| Originator(s) | Bev & Dave Stegeman/D. McAfee 2008 |
| Origin | 'Swoosh' x 'Elatior' |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 60x117 cm (24x46 in.) |
| Leaf length x width | 27x17 cm (11x7 in.) |
| Vein pairs | 11-12 |
| Leaf color | (yellow>creamy white),dark green edge |
| Variegation | medio |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | pale green |
| Scape height | 100 cm (39 in.) |
| Flower | lavender,tubular |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | This fiery cross of H. 'Swoosh' x H. 'Elatior' created a sizzling mound of hosta heat. The heart-shaped leaves are flashed with white centers surrounded by distinct spring green and dark green borders that jet to the midrib. Truly a heart-stopping combination! |
| Sports | 'Country Heartthrob' sport/wg |
| Progeny | |