| Hosta | Lady Carol |
| Status | registered |
| Originator(s) | Charlie Kwick 2021 |
| Origin | 'Satisfaction' x 'Blue Umbrellas' |
| Size category | small |
| Plant height x width | 41x81 cm (16x32 in.) |
| Leaf length x width | 22x15 cm (9x6 in.) |
| Vein pairs | 12-13 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 51 cm (20 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Petite mound of upright blue leaves. |
| Sports | |
| Progeny | |