| Hosta | Lakefront Property |
| Status | registered |
| Originator(s) | Rod Lysne 2019 |
| Origin | 'Christmas Tree Gala' x 'Donahue Piecrust' |
| Size category | |
| Plant height x width | 97x53 cm (38x21 in.) |
| Leaf length x width | 30x20 cm (12x8 in.) |
| Vein pairs | 12 |
| Leaf color | |
| Variegation | edge |
| Leaf | very wavy |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 75 cm (30 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | 4 cm (1.6 in.) |
| Fragrant | N |
| Flowering period | July |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Broadly ovate foliage with pie crusted edges. Clean white margins often streak into the center green swath. Intermediate marbled tones of green/chartreuse/cream occurs between the center and margin colors. |
| Sports | |
| Progeny | |