| Hosta | Lord Dullripple |
| Status | registered |
| Originator(s) | Charlie Kwick 2020 |
| Origin | 'Blue Umbrellas' x montana 'Aureomarginata' |
| Size category | |
| Plant height x width | 43x95 cm (17x37 in.) |
| Leaf length x width | 28x19 cm (11x7 in.) |
| Vein pairs | 11-12 |
| Leaf color | |
| Variegation | edge |
| Leaf | a bit folded, corrugated |
| Petiole | |
| Scape | light green |
| Scape height | 90 cm (35 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | 5.75 cm (2.3 in.) |
| Fragrant | N |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Heavily rippled leaf margins that show a hint of white on the edges. |
| Sports | |
| Progeny | |