| Hosta | Nakaimo |
| Status | registered |
| Originator(s) | Imperial Garden of Japan/AHS 1986 |
| Origin | capitata hybrid |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 65x130 cm (26x51 in.) |
| Leaf length x width | 26x16 cm (10x6 in.) |
| Vein pairs | 10-11 |
| Leaf color | green |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | leafy bracts |
| Scape height | 125 cm (49 in.) |
| Flower | pinkish lavender,clustered |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | ='Nakaima'. ='Nakhima'. Also see 'Nameoki'. Introduced from Japan in the USA before 1939. Powdery green above, shiny below. Sharply pointed, undulating. Flower buds are ball shaped . Flowers are pinkish lavender. Likes shade but dislikes ground covers underneath. Large sized pointed, light green leaves. Rounded, heart-shaped green leaves. Excellent for mass plantings, it is very vigorous, multiplies rapidly, and is very floriferous. Lavender flowers. Name has been incorrectly used for H. nakaiana, a much smaller plant (6-7vp). |
| Sports | |
| Progeny | 'Elf Bonnet' hybrid 'Ellie Bee' selfed 'Green Jeans_' hybrid 'Purple Bouquet' hybrid |