| Hosta | Nano |
| Status | registered |
| Originator(s) | Madelon Gilligan 2017 |
| Origin | 'Shining Tot' x 'Keep it Dark' |
| Size category | mini |
| Plant height x width | 3x5 cm (1x2 in.) |
| Leaf length x width | 2x1 cm (1x0 in.) |
| Vein pairs | 3-4 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf | very shiny |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 10 cm (4 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | 1.25 cm (0.5 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Extremely small size (very dainty) and very shiny leaves (front and back). Remains a gleaming, shiny green color all season. |
| Sports | |
| Progeny | |