| Hosta | October Sky |
| Status | registered |
| Originator(s) | Don Dean 2008 |
| Origin | 'Frosted Dimples' x 'Salute' |
| Size category | |
| Plant height x width | 35x75 cm (14x30 in.) |
| Leaf length x width | 20x10 cm (8x4 in.) |
| Vein pairs | 9-10 |
| Leaf color | blue-green |
| Variegation | |
| Leaf | folded |
| Petiole | |
| Scape | glaucous blue-green |
| Scape height | 50 cm (20 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | August |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Intense powder blue, top and bottom of leaf, slight pucker, creamy green with pink blush bracts. |
| Sports | |
| Progeny | |