| Hosta | Poker |
| Status | registered |
| Originator(s) | Danny Van Eechaute 2009 |
| Origin | 'Neat Splash' x 'Blue Wedgwood' |
| Size category | |
| Plant height x width | 37x60 cm (15x24 in.) |
| Leaf length x width | 17x11 cm (7x4 in.) |
| Vein pairs | 9 |
| Leaf color | blue-green,white edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 43 cm (17 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | |
| Sports | |
| Progeny | |