| Hosta | Prime Minister |
| Status | registered |
| Originator(s) | Pete Postlewaite 2021 |
| Origin | 'Dick Ward' sport |
| Size category | |
| Plant height x width | 58x137 cm (23x54 in.) |
| Leaf length x width | 32x29 cm (13x11 in.) |
| Vein pairs | 14-15 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 76 cm (30 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Large, heavily corrugated slightly cupped blue green leaves. Very vigorous grower. |
| Sports | |
| Progeny | |