| Hosta | Regal Chameleon |
| Status | registered |
| Originator(s) | Clarence Falstad 2000 |
| Origin | 'Krossa Regal' sport |
| Size category | large |
| Plant height x width | 85x90 cm (33x35 in.) |
| Leaf length x width | 25x15 cm (10x6 in.) |
| Vein pairs | 12-13 |
| Leaf color | cream>green,blue-green edge |
| Variegation | medio, viridescent |
| Leaf | a bit wavy |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 150 cm (59 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | 7.5 cm (3 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | |
| Fertile | no |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Greenish white centers and dark green margins. All green in summer. Vase shaped plant. Tall scapes. Creamy with green edge. Fades. A sport of H. 'Krossa Regal', blue-green leaves have a white center in the spring that turns all green by summer. Vase-shaped clump like its parent and topped with tall lavender flowers |
| Sports | |
| Progeny | |