| Hosta | Scarlet Ribbons |
| Status | registered |
| Originator(s) | Ed Elslager 2002 |
| Origin | 'William Lachman' hybrid |
| Size category | |
| Plant height x width | 35x80 cm (14x31 in.) |
| Leaf length x width | 18x9 cm (7x4 in.) |
| Vein pairs | 5 |
| Leaf color | green,white edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | |
| Petiole | red |
| Scape | |
| Scape height | 90 cm (35 in.) |
| Flower | deep purple |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | August - September |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | 7" long by 3 1/2" wide; medium green with a 1/8" wide creamy yellow to white margin. A beautiful hosta with deep purple flowers and red petioles; from the hybridizing program of Ed Elslager. Long red petioles resemble scarlet ribbons; red extends dorsally into leaf veins. Tall scapes with large purple flowers; late blooming. |
| Sports | |
| Progeny | |