| Hosta | Spartan Glory |
| Status | registered |
| Originator(s) | Jim Wilkins/Sandy Wilkins 2000 |
| Origin | 'HB87-1' x 'Elatior' |
| Size category | large |
| Plant height x width | 70x160 cm (28x63 in.) |
| Leaf length x width | 35x28 cm (14x11 in.) |
| Vein pairs | 13 |
| Leaf color | pale green,white edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 115 cm (45 in.) |
| Flower | near white,striped,bell |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | This one is named for Michigan State folks. The colors match fairly well, medium green rounded leaves with a wide white margin. Makes a large mound; near white flowers in July. Great in other gardens too. |
| Sports | |
| Progeny | |