| Hosta | capitata |
| Status | species |
| Originator(s) | Nakai 1930/AHS 1993 |
| Origin | Japan&Korea: |
| Pictures | |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 25x45 cm (10x18 in.) |
| Leaf length x width | 12x9 cm (5x3 in.) |
| Vein pairs | 7-9 |
| Leaf color | green |
| Variegation | |
| Leaf | piecrust |
| Petiole | purple |
| Scape | lamellar ridges |
| Scape height | 70 cm (28 in.) |
| Flower | lavender |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | 2-2-2 |
| Patents | |
| Info | ='Iya'. ='Kanzashi'. JN: Iya Giboshi = "hosta from Iya". JN: Kanzashi Giboshi = the "ornamental hair pin hosta". KN: Bangwul-bibich'u = "ball-shaped". KN: Ilwal-bibich'u. Medium sized with wavy green leaves. Medium green leaves with ruffled edges; lavender flowers. Satiny mid-green; heart; rippled margin; strongly red-dotted petioles. Flowers: purple, dark stripes, July-August. Heart shaped leaves are wavy edged, medium-green, similar to 'Nakaimo'. Distinctly unique, imbricated flower buds! Purple to light lavender flowers. |
| Sports | 'Nameoki' sport or hybrid 'Ogon Kanzashi' sport/yy |
| Progeny | 'Amanuma' = venusta x PP 'Nakaimo' hybrid |