| Hosta | 1-800 Full Moon |
| Status | registered |
| Originator(s) | Charlie Kwick 2021 |
| Origin | 'Sagae' x montana 'Aureomarginata' |
| Size category | |
| Plant height x width | 56x124 cm (22x49 in.) |
| Leaf length x width | 30x19 cm (12x7 in.) |
| Vein pairs | 12-13 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | light green |
| Scape height | 102 cm (40 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Large leaves of dark green with deep veins. |
| Sports | |
| Progeny | |