| Hosta | Above the Clouds |
| Status | registered |
| Originator(s) | Hans Hansen 2020 |
| Origin | 'Silver Moon' x 'Liberty' |
| Size category | |
| Plant height x width | 65x150 cm (26x59 in.) |
| Leaf length x width | 28x23 cm (11x9 in.) |
| Vein pairs | 11-12 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf | a bit corrugated, cupped |
| Petiole | |
| Scape | blue |
| Scape height | 95 cm (37 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | 4 cm (1.6 in.) |
| Fragrant | N |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | PPAF |
| Info | Rounded leaves, blue color, formal habit. |
| Sports | |
| Progeny | |